Zajímají vás zkušenosti se stavební firmou S.I.P Beroun? Pište na soul176@seznam.cz

Diskuse nad topením.

11. listopadu 2008 v 18:12 | Zdeňka |  Projekt
Tak jsme zase absolvovali další schůzku s projektantem. Tentokrát tam už byl i elektrikář a topenář. Snažili se nás přesvědčit, že pokud chceme mít podlahové topení v zádveří, koupelnách a v kuchyni, ať si necháme rovnou naprojektovat teplovodní podlahové topení. Jenže já dávám v těchto místech přednost elektrickému podlahovému topení.

Zdroj: Foto firmy Elicomp.


Jak jsem zde již psala, z chalupy to mám vyzkoušené. Dle mě není nad teplo z radiátorů. Je takové trošku intenzivní. Chvílemi se sice může zdát vtíravé, prudké, ale v tom je právě ta jeho síla (lidově řečeno). Hladí, zútulňuje, není nic tak příjemného, jako přijít promrzlí do domu, otočit ventily a pak již jen nasávat to teplíčko domova. Teplo z dlažby je proti tomu líné, studené, namyšlené. Plazí se u země a pomaličku stoupá vzhůru. Navíc mé tělo, krevní oběh, prostě já fyzicky i duševně jsem od mala navyklá na klasické radiátory.
Jsem přesvědčená, že by se tělo na to teplíčko od nohou zvyklo, ale tak, že by zlenivělo. Pak už je to jen krůček k celkovému zchoulostivění. Taky jsme topení v podlaze na chalupě přestali používat, poté, co jsme si nechali namontovat elektrokotel a natáhli teplovodní rozvody s klasickými radiátory. To byla parádička. Pohoda.
Na nohy stejně patří nějaké bačkůrky. Nemyslím ty různé zvířecí zrůdy (lvíčky, tygříčky, pandy, nebo nedejbože sloníky, přes které klopýtáte na schodech). Prostě prostředky vhodné pro sebevrahy, zvláště pokud mají doma schody. Báác. Nevím, jak se v tom vůbec chodí. Asi blbě. Navíc já bych stejně brzy šlápla tomu slonovi na chobot a byla bych na zemi dřív, než bych udělala dva kroky.
Ale topení v podlaze jsem zcela používat nepřestala. Bylo však odsouzeno k pro něj možná ponižující roli: Když jsem se objevila v kuchyni s mopem, vědělo, že nadešel jeho čas. Pustila jsme ho, pět minut stírala a pak zase vypla. Těch pět minut skutečně stačilo k tou, že podlaha vyschla. Fungovala tam velká setrvačnost. A o to mi jde: pustit, setřít, vypnout a mít podlahu suchou. Projektanti mi sice nevěřili, že pět minut stačilo vysušit podlahu, ale bylo tomu skutečně tak.


Setřít a jít. Na příborníkem a nad dózou s bonbónkama je vidět termostat s ovládáním. Poslední dobou se jeho použití zredukovalo na zapnout, setřít a vypnout.

Podle projektantů by byl vhodnější do domu teplovodní systém (tedy trubkami se žene voda). To mi přišlo ale mnohem více komplikovanější a dražší. Když jsem jim sdělila, že topení chci používat opravdu jen na to USCHNUTÍ, pomysleli si asi něco o další ženské, co tomu houby rozumí, ale nechali tam ten elektrické topný kabel.
Smysl má i v zádveří. Jen si vemte, kolikrát denně v zimě stíráte špinavé stopy od zacákaných bot. Takhle udělám pár tahů mopem a je to v SUCHU. A spotřeba: na těch pět minut, pár halířů. Teplovodní topení by muselo proti tomu běžet nonstop, neboť dlouho trvá než se podlaha zahřeje a stejně tak dlouho trvá, než vychlade, takže se nevyplatí to často zapínat a vypínat. A hlavně, kdybch měla v domě systém celkového teplovodního vytápění a vzdala se oblíbených radiátorů, no řekněte, kde bych sušila dětem promočené rukavice a oblečení? Hm, projektanti; asi by to položili na zem . - to berte s rezervou, asi by tam dali nějaké rezervní radiátor.
Ne, abych podlahovému topení tak zcéééééla nekřivdila. Něco je, pokud ho máte instalované na chalupě, kde pobýváte někdy týden, někdy 14 dnů o Vánocích, ale většinou jen o víkendu. A něco úplně jiného asi je, pokud v domě bydlíte permanentně, takže si nastavíte nějakou stabilní teplotu a tu pak dodržujete. Systém se ustálí a teplotu už jen prakticky udržuje. Projektant přes elektro nám tvrdil, že teplotu podlahy pak vlastně ani nevnímáte, protože podlaha má v podstatě teplotu vaší nohy. Něco na tom bude. Pozitiní pro někoho bude i to, že teplota v domě bude stálá. A ještě na jednu velkou výhodu jsem si vzpomněla. Manžel se hrozně rád na tu podlahu položil a nahříval si záda. Děsně si lebedil, byť se potom ta záda občas zasekla, takže chodil v předklonu. Tak jsem měla pár hodin pocit, že se mi klaní .

Ale já jsem si u projektanta prosadila své. Zádveří, koupelna, kuchyně a jen elektrický kabel. Hurá.
Taky přišel na přetřes solární systém. Budeme mít na střeše dva panely. Manžílek navrhl, abychom tu vodu ze solárů natáhli k bazénu a v létě bychom tak touto horkou vodou ohřívali vodu v bazénu. Myšlenka hezká, dobrá, jenže.... Metr izolovaných trubek, které by se od domu táhly v zemi asi 15 metrů k bazénu by stál až 5000 Kč. Drsný! Tak to raději koupíme ten solární set v Mountfieldu za bratru 7000 Kč. Ušetříme opravdu majlant.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Autorka Autorka | E-mail | 11. listopadu 2008 v 19:57 | Reagovat

Tak teď jsme koukala do ankety pod článkem "Z čeho a  jak budeme stavět" a zjišťuji, že většina čtenářů podlahovému topení fandí. Přiznávám se, že neznám nikoho, kdo ho má v CELÉM domě a skutečně jím topí. Ale v praxi to poznám u sestry, která si jej dělá do domu, jak ji bude fungovat. Uvidíme. Jestli máte nějaké pozitivní zkušenosti, sem s nimi. Pomalu mám pocit, abych někoho neodradila. Uznávám, že někomu jinému to může vyhovovat, jako mnoho jiných věcí. Jsme přeci odlišní, ne? A je to jen dobře.

2 roman roman | E-mail | 15. srpna 2009 v 22:36 | Reagovat

Ja jsem naopak priznivcem podlahoveho vytapeni, ale to je fuk :-) ty solarni panely si myslim, ze by byly lepsi fotovoltaicke a prodavat elektrinu CEZu - asi nejvyhodnejsi... tak to jen takova mala poznamka...

3 cucek cucek | 26. listopadu 2009 v 13:37 | Reagovat

Ahoj,

přemýšlíme o podlahovém <a href="http://www.veskom.cz/cz/vytapeni">vytápění</a> ale není nám jasná jedna věc, je možné jej instalovat pouze do jednoho pokoje v bytě?

Děkuji

4 cucek cucek | 26. listopadu 2009 v 13:38 | Reagovat

(zde jsme našli možného prodejce odkaz http://www.veskom.cz/cz/vytapeni )

5 Autorka Autorka | 26. listopadu 2009 v 17:01 | Reagovat

Mít podlahové topení v jednom pokoji není vůbec problém. Klidně sem hoďte odkazy firem. Nebráním se ani tomu, aby se zde prezentovaly odborné firmy. A ještě lépe, aby sem psali reference jejich zákazníci :-) .

6 Vojtěch Vojtěch | 23. září 2014 v 23:01 | Reagovat

Hledáte porovnání nákladů na vytápění? Potřebujete radu, čím topit a jak ohřívat vodu, abyste nenaletěli? A zároveň neprotopili horentní sumy? Jasné a přehledné porovnání cen vytápění a ohřevu vody u všech současných zdrojů energie najdete v tomto článku www.erada.cz/?p=1168 . Dozvěděl jsem se tu mimo jiné i to, jaké byly náklady v minulosti a jak se vlastně v horizontu několika let změnily trendy - jinak řečeno, co bylo nejlevnější a nejvýhodnější dřív a jak je tomu nyní. To porovnání a vývoj bylo asi nejzajímavější.

7 Miluna Miluna | E-mail | Web | 6. dubna 2015 v 9:26 | Reagovat

Podlahové sestavy rozdělovačů:

http://www.hst-zichlinek.cz/podlahove-sestavy-rozdelovacu-rozdelovace-komponenty-FC-C-117.html

8 Sulka Sulka | 23. července 2015 v 11:13 | Reagovat

Klimatizace do kanceláře:

http://www.encofaservis.cz/produkty/klimatizace-do-kancelare/

9 Hilty Hilty | 21. září 2015 v 9:56 | Reagovat

Už jste zkusili elektrické infravytápění s infrazářičem?

http://www.infraziarice.com/17-heatstrip

10 Nuáro Nuáro | 28. listopadu 2015 v 10:25 | Reagovat

Koupelnové topení Rama Lux- stylové radiátory

http://www.sapho-koupelny.cz/cz/rama-lux

11 Reni Reni | 28. listopadu 2015 v 11:13 | Reagovat

Komplexní realizace interiérů, včetně náročných koupelen

http://www.zakidesign.cz/realizace-interieru

12 marcela marcela | 18. února 2016 v 15:29 | Reagovat

Tak u tohoto článku sem se fakt pobavila :D A myslím, že to není nic neobvyklého. Sestra má doma podlahové topení jenom v koupelně, jinak mají všude klasické radiátory. V domě máme teplovodní podlahovku všude. K tomu máme ještě v obýváku krbové kamna a do nich kupujeme ekobrikety. Je to pro nás jednodušší než shánět dřevo a hlavně mají lepší výhřevnost než to dřevo. Kamna jsou taky napojená na podlahovku, takže se dá topit klasickým kotlem nebo kamnama. Různě to střídáme, ale krbovkama si většinou přitápíme na když se objeví prví chladné dny.

13 Molly Molly | 28. října 2016 v 9:43 | Reagovat

Tepelná čerpadla pro vaše domácí i firemní topení vzduch-vzdhuch

http://www.kskpraha.cz/tc-vzduch-vzduch.html

14 Kosi Kosi | 1. prosince 2016 v 11:04 | Reagovat

Designové radiátory podle jejich umístění, tedy vertikální i horizontální:

http://www.designove-radiatory.cz/kategorie/radiatory-dle-polohy/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama