Zajímají vás zkušenosti se stavební firmou S.I.P Beroun? Pište na soul176@seznam.cz

Zdržela nás kuchyně.

16. října 2008 v 8:35 | Zdeňka |  Projekt
Při plánování domu jsme měli štěstí na projektanta, který nám nechává dost volnou ruku v představách, ale zároveň nás již upozornil na řadu úskalí. Nejúpornější diskuzi jsme vedli nad kuchyní. Jak jinak. Já ji totiž považuji za srdce celého domu. Takže jsem se nechtěla moc uchylovat ke kompromisům. Kuchyni jsem navrhla do tvaru "U" - abych toho moc nenaběhala. Viz. hrubý náčrtek.Jak je patrno, dojem z kuchyně kazí americká lednička, která je hlubší než linka. Asi o deset cm. Bohužel na tomto typu lednice trval manžel, kterýžto považuje za nadmíru užitečné, když se mu do sleničky Ballantines automaticky vysypou kostky ledu, aniž by musel cokoli otevírat. Mě to tedy přijde jak zvrácenost, ale nějaký ten ústupek udělat musím.
Dalším problémem tak trošku bylo, že když se otevřou dveře toho monstra, dost se tím zmenší prostor v kuchyni. Navíc můj manžel (nevím jak ostatní) má zvláštní zálibu zírat minuty a minuty do ledničky a projíždět ji lačným okem. Původně jsem si myslela, že projektant je rozumný, uvidí, jak tam ta lednička nelogicky trůní a vystupuje mimo linii. No to jsem si naběhla! Šibalsky se na manžela podíval, zaleskly se mu oči, zvrátil se na židli dozadu a labužnicky vyslovil tu větu, která veškerou mou snahu o nápravu manžela totálně pohřbila. "Já vám tak rozumím! Já bych ji taky chtěl," (tedy tu ledničku). No a bylo to.
Za zásadní ale považuji, že se mi podařilo dodržet rozměry, tedy 180 cm a 110 cm volného místa mezi skříňkami. Doma jsme to zkoušela různě krokovat, aby mi to vycházelo hezky do rytmu, když se otočím od jedné skříňky a přesunu se na druhou stranu linky. Snad má teorie bude fungovat i v praxi. Manžel si myslel, že zkouším po letech valčík .
Ty dvě židličky, které tam vidíte, nejsou postaveny u vyvýšeného barového pultu, jak by se z náčrtku nabízelo. Bude tam jen širší pracovní deska, pod kterou si sedící pomocníci schovají nohy. Počítám, že tam postavíme dvě polohovací židličky - místečko pro naše děti. Znáte to, jsou Vánoce, dělá se cukroví a různé dobrůtky a děti se tak rádi pletou v kuchyni mezi nohama. Mám ráda, když mi pomáhají, ale raději je posadím k té lince z druhé strany, dám jim těsto a ať si plácaj. Zároveň si s nima budu moc krásně povídat, takže všichni budeme spokojení. Tedy žádný velký pult, přes který není vidět.
Původně jsme chtěla digestoř, která má ventilátor umístěn na střeše, takže se výrazně eliminuje hlučnost v místnosti. Právě to mi ale projektant vymluvil. Podle něj jsou nyní už digestoře poměrně tiché (samozřejě platí úměra tišší=dražší) a navíc u externího ventilátoru bývá komplikovanější výměna nebo oprava v případě poruchy. Tak jsem ustoupila.... Stále si tak ale v duchu myslím, že bych tam ten externí ventilátor chtěla.... Nemáte někdo zkušenost????
Jo, a až budete projektovat kuchyni, nebojte se dát dřez pod okno. Dnes se už nabízejí sklopné (nebo zasouvací) baterie, takže s otevřením okna není sebemenší problém. Jinak to okno nad dřezem nám přidělalo nejvíce starostí. Stále nám tam kvůli němu ta kuchyně nešla napasovat, nemohli jsme tam narvat sporát - na druhé stěně je totiž u konce linky další okno a je problém dát sporát pod okno, že? Taky máme poměrně málo horních skříněk. Tak jsme tam tedy nechali takovou...., no projektant tomu říká střílna. Okno široké cca 120 cm a vysoké asi 60 cm. Jenže já jsme na tom oknu trvala ještě z jednoho důvod. Jednat to bude okno, které pustí světlo z jihovýchodu celým domem - vznikne tak jakýsi přirozený komunikační průtah celým domem až na zahradu. Navíc je okno situované ke dveřím, k příjezdu do domu a na ulici. Takže, když z něj vykouknete, vidíte, kdo přišel, či přijel a můžete třeba houknout na manžílka, který myje auto, nebo hraje s dětmi basket, že je čas oběda.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Vašek Vašek | E-mail | 18. října 2008 v 14:59 | Reagovat

Chcete dávat digestoř s vývodem ven když chcete rekuperační jednotku?! To se mi nezdá - při rekuperaci se používá jiný systém, ne?

2 Autorka Autorka | E-mail | 18. října 2008 v 20:58 | Reagovat

Ahoj Vašku!

My se chystáme dát do domu rekuperaci decentralizovamou, budou to ve zdi jen takové tiché větráčky s keramickým výměníkem. Tedy žádná vzduchotechnika. Tudíž ani nemáme čím odebírat teplo z té digestoře. Decentralizované jednotky jsou totiž zcela jiný systém než centralizované, které vyrábí např. Atrea. Chvíli ti ženou teplý vydýchaný vzduch z domu  a ohřívají tak keramický výměník, pak se směr otočí a a dovnitř ti jde čerstvý venkovní, který se přiohřívá z toho výměníku. Tím se ušetří i za topení.... Kdyby tě to zajímalo, decentralizovaná rekuperace se dá přidělat i do stávajících budov.

Jinak díky, že ses na blog podíval. Měj se hezky, zdraví Zdeňka

3 Marcel Marcel | 23. prosince 2008 v 20:21 | Reagovat

jenže pokud počítáte s rekuperací, tak do domů, kde se takhle schraňuje teplo, se nedávají digestoře s odtahem, ale recirkulační, právě aby teplo zůstávalo doma.... filtr se pak pravidelně mění a je to ok bez smradu

4 Autorka Autorka | 24. prosince 2008 v 13:28 | Reagovat

Ahoj Marceli, v našem případě je samotná rekuperace jen doplňkovou volbou. V prvé řadě nám jde o čerstvý vzduch v domě, a pokud je k tomu ještě přidělán rekuperační výměník, tak jsme řekli, proč ne. Aspoň nebudeme větráním zbytečně pouštět teplo ven. U digestoře je věc trošku jiná. S recirkulační digestoří mám své zkušenosti a do domu ji nechci. Vím, že udělali výrazný pokrok, co se týče odbourání zápachu, na druhou stranu, ale pára z vaření zůstává v místnosti a navzdory zlepšení jsou výrazně hlučnější než ty  s odvodem ven. To já raději všechno vyženu ven nad střechu i s nějakým tím teplem. Ve finále budu i tak radši, protože kdo vaří ví, kolik tepla se uvolňuje při vaření. A stavět pasivní dům nemáme v úmyslu. Ale děkuji za podnět, zdraví Zdeňka

5 Jacko Jacko | 8. června 2016 v 10:09 | Reagovat

Krby ve vysoce moderním pojetí:

http://www.levne-krby.eu/katalog/moderni-krby-2056/

6 Mox Mox | 15. března 2017 v 6:36 | Reagovat

A co takhle využít k vytápění domácnosti designové radiátory?

http://www.designove-radiatory.cz/

7 Inga Inga | 26. července 2017 v 9:15 | Reagovat

LED osvětlení pro vaši novou kuchyňskou linku:

https://www.ledsviti.cz/led-osvetleni-kuchynske-linky/

8 MArtin MArtin | Web | 11. října 2017 v 12:55 | Reagovat

Windows 7 legálně už za 295 Kč! Více na www.mslevne.cz

9 Lelik Lelik | 13. října 2017 v 11:18 | Reagovat

Uvažujete o instalaci anhydritové podlahy i s izolací?-

http://anhydrit-podlahy.cz/anhydritove-podlahy

Zde se dozvíte spoustu info a budete se do toho moci pustit..

10 dodos dodos | 8. února 2018 v 7:43 | Reagovat

Hledáte kvalitní bezpečnostní systémy a alarmy pro vaši domácnost? PSTn alarmy jsou výbornou možností:

https://www.alarmdobytu.sk/4-pstn-alarmy

11 Ariga Ariga | 26. března 2018 v 11:05 | Reagovat

Kompletní řešení pro vaši novou posuvnou bránu:

https://www.probrany.cz/kompletni-reseni-pro-posuvne-brany/

12 Maxim Maxim | 30. března 2018 v 8:26 | Reagovat

Klimatizace a vzduchotechnika pro vaše nové bydlení:

http://www.kskpraha.cz/produkty/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama