Zajímají vás zkušenosti se stavební firmou S.I.P Beroun? Pište na soul176@seznam.cz

Jak budeme stavět.

16. října 2008 v 21:24 | Zdeňka |  Projekt
Prvořadým přáním bylo mít v domě příjemné zdravé klima. Toho chceme dosáhnout montáží řízeného větrání s rekuperací.


DECETRÁLNÍ REKUPERACE Laicky řečeno jsou to malé ventilátorky opatřené keramickým výměníkem. Chvíli nasávají vydýchaný teplý vzduch z místnosti, kterým ohřívají keramický výměník. Zhruba po 70 sekundách se ventilátor přepne do opačného chodu a na oplátku nasává čerstvý vzduch zvenku do místnosti. Jsou tam taky nějaké filtry, takže by se do domu neměl nasávat prach, čehož samozřejmě pouhým otevřením okna nedocílíte. Montují se i centralizované systémy (do technické místnosti vám namontují dost velkou bednu). Ty ale obnášejí instalaci vzduchotechniky. Po celém baráku vám do podlah zalejí hrozné hranaté roury, tím se honí vzduch (občas tam podle mě ale zabloudí i nějaké ty viry, bakterie - možná i nějaká ta myš - a ty pak vypudit bude asi fuška). Taky se jimi podle mě může přenášet hluk po domě. Proto jsem zvolila ty malé krabičky na stěnách. V Čechách je dle mých informací prodává jen firma Atrium (dřevostavby), která je vozí z Německa pod obchodním názvem InVENTer.

Tak takto vypadá rozebraný InVENTer od firmy ATRIUM. Složený je ale mnohem hezčí. Ve finále je to trubka protažená zdí. Z pokoje vidíte poměrně nenápadnou kulatou věcičku.No a já (perfekcionalistka ) to mám vymakané v představách ještě tak, že pod ten nasávací otvor na fasádě zasadím nějaké malé borovice (hodně pryskyřičné), aby mi ten vzduch doma provoněli Mediteránskou vůní. Jak známo, chemie máme všude kolem sebe dost, ne? Manžel je v tomto směru poněkud skeptický. Takže jsme připravena na variantu, že rekuperace nakonec bude muset z finančního hlediska ustoupit venkovním roletám…

Po roce: rekuperace bude jednou z věcí, které budeme v domě komplet předělávat. Z nezávislého zdroje jsem se dozvěděla, že decentralizované jednotky mají nízkou výkonnost a výměna vzduchu není v rodiných domech údajně dostatečná. Nakonec jsme se tedy rozhodli přejít na centrální jednotku Atrey a nechali udělat projekt. Překvapila nás cena, která u Atrey vychází nižší než u onoho Inventeru. No, tak nebylo co řešit.
Se vzduchotechnikou jsem se už nějak smířila, není to sice úplně dobrý pocit, ale dealerka Atrey mě ukldinila tím, že jednotka má kvalitní měnitelné filtry. No, ale přesto vzduchotechnku dáme raději pod sádrokartonové podhledy, protože, kdoví....STŘECHA Na střechu chceme dát klasiku - pálenou tašku. Jak známo beton patří do základů, jak říká náš exsoused Jirka. Plechové střechy jsme si užili dost na chalupě - i když to při dešti mělo jistou romantiku - klap klap klap. Navíc plech by se na ten náš domeček ani příliš nehodil.

OKNA Po skvělých zkušenostech s okny na chalupě se kloníme k eurooknů. Plastovým oknům jsem na chuť nepřišla. Málokdo taky tuší, že plastová okna mají tu nepříjemnou vlastnost, že se vlivem sluníčka při tmavém povrchu roztáhnou až o 2,5 cm na metr. Jak pak asi těsní, je nasnadě. Ještě teď si pamatuji, jak jsem loni v bytě (kde je bohužel máme) chtěla zavřít při strašlivé noční fujavici ventilačku a kování u plastového okna se mi nějak šprajclo. Okno zůstalo viset v podivné zhroucené pozici a každou chvilku hrozilo, že vpadne do místnosti a já pod ním zůstanu pohřbená. Takhle jsme do sebe viseli zaklesnuti asi pět minut. Já se bála pohnout, protože vichřice byla skoro tak silná jako já (a to je co říct). Tak jsme spolu tiše bojovali (můj řev totiž přehlušila ta vichřice). Naštěstí v té chvíli se ve dveřích objevil manžel, vracející se nějakého flámu a po dvouminutovém záchvatu smíchu nějakým zázrakem (opilci mívají z pekla štěstí) okno vrátil do původní polohy. Když však běžel zavřít ventilačku i do dětského pokoje, stalo se mu to samé, co mě. To už jsme se neudržela já a vichřice nevichřice jsem se smýkala v křeči na zemi (křeči smíchu).
Dřevo má naopak nejnižší součinitel délkové roztažnosti ze všech okenních materiálů. Všimněte si, zase mluvím tím odborným strohým hlasem hůůůůůůůůůůa.
Takže se vám dřevěné okno během dne moc neroztáhne ani nesmrští. A představa, že se nám doma roztahuje plastové okno mě naplňuje hrůzou. Takže zvolíme eurookna.

PODLAHY V zádveří, technické místnosti a koupelnách je to jasné. Bude tam dlažba. V zádveří a koupelnách zvažuji na frekventovaná místa položit podlahové topení. Zase proto, že se nám osvědčilo na chalupě. Každý ví, jak to vypadá v koupelně, kde je sprchový kout, v domě bydlí děti, maminka si ve sprše zpívá a občas u vyšších tónin obrátí sprchu ke stropu, možná do domácnosti přibude pes a hlava rodiny skáče do vany málem šipku. To to tam pak vypadá jakou v brouzdálku u bazénu. Je tedy nasnadě to nějak rychle vysušit. Podlahové topení je zkrátka dokonalá věc stvořená pro nás manželky. Pro ty osoby, které lítají po domě s mopem a likvidují tu šlápotu, tu vylitý čajíček, tu loužičku po zalévání kytiček a tak. Prostě pustíte topení, setřete a než to dotřete, máte podlahu suchou. A nikdo si na ní nerozbije čumáček. Jenže táhnout kabely po celém domě je taky nesmyl. Pěkně se to prodraží a efekt těm nákladům dle mě neodpovídá. Mnozí také tvrdí, že podlahové topení v celém domě je vhodné pro alergiky. Hm, nevím. Teplo vzešlé z podlahy dle mého víří akorát tak prach (teplo stoupá vzhůru a všechno lehké bere s sebou). Stejně tak jako jsou propagované plovoucí podlahy. Ještě teď mi zní v uších slogan jejich prodejců - pozor,koberce jsou lapače prachu! No jo, jenže na plovoucí podlahy se přeci taky práší a stačí pak jen projít místností prach se zvedne kamsi. Kam kamsi? No k vašim nosům přece - takže si na to dejte pozor alergici. Pokud máte navíc permanentně teplíčko od nohou, za chvíli musíte být podle mě přecitlivělí na sebemenší zimu.
Tak takhle stoupá z podlahy teplo vzhůru (i s prachem).S názorem, že koberce jsou lapače prachu ale nezbývá než souhlasit,. Skutečně jím jsou, ale prach tam hezky leží den, dva, jak dlouho mu dáte šanci, než ho nevysajete. Mezitím si hoví, odpočívá a nikam se necpe. Je to prostě takový prach - lenoch. Jasně, množí se v něm roztoči. To je pak otázka jak často a jak kvalitním vysavačem vysáváte.

Podlahové topení určitě na pár metrů za vstupní dveře! Taky moje zkušenost z chalupy. V zimě, kdy je u náš čvachtačka a děti, ale i pořádkumilovné návštěvy vtrhnou do vašeho vypulírovaného příbytku v botáchch obalených do jakési fuj fuj kaše, je více než praktické vzít z technické místnosti mop, pustit topení, břečku setřít a počkat pět minut, než se to zespoda vysuší. Kdo má dům či chatu asi ví, jak dlouho jinak trvá, než podlaha v zádveří v zimě sama od sebe vyschne….
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Petra Petra | 21. listopadu 2008 v 12:22 | Reagovat

jen malé upozornění, o kterém možná víte. o Inventeru jsme uvažovali také, ale odradil nás trvalý, sice slabý, ale trvalý hluk, který větráky vydávají. nevím jak vy, ale já si od těchto nenápadných ale vtíravých zvuků chci doma odpočinout, znám to z práce, kde když se večer povypínají všechny počítače uvědomíte si, jaké je najednou v místnosti ticho.

2 Zdeňka Zdeňka | 21. listopadu 2008 v 12:33 | Reagovat

Děkuji Petro za upozornění. Byli jsme si to poslechnout v Atriu v Průhonicích. Nebylo to rušivé, ale máte pravdu, může to časem obtěžovat. Zase se to ale dá vypnut a ve zděném domě není ventilace tak nezbytně nutná (dle mě) jako v případě montovaných staveb. Zdravím, Zdeňka

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama