Zajímají vás zkušenosti se stavební firmou S.I.P Beroun? Pište na soul176@seznam.cz

Proč jsme změnili plány a prodali chalupu po pěti letech dřiny.

17. října 2008 v 20:53 | Zdeňka |  Kdo jsme?
Před prodejem chalupy manžel dva měsíce chodil a říkal :"Co budeme dělat, když už je všechno hotové." Tak za prvé, já bych si narozdíl od něj nikdy nedovolila o chalupě říct: "Máme to tam všechno hotové...".


Pořád by mi chyběl tuhle kousek plotu, tuhle nová zídka, támhle jiná dlažba, další pergola, další keříky, stromy, skleníček, bla bla bla. To byste nevěřili, jak takové chalupaření leze do peněz. Pokud uvažujete o koupi chalupy, velmi vás od toho zrazuji (byť jsme tam prožili nádherné chvíle štěstí).

1. Pokud pocházíte z města a jste aspoň trochu realisty, velmi brzy zjistíte, že pořizujete vše double. Počínaje válečkem na těsto, hrnky, noži. Dále to máte: talíře, ubrusy, povlečení, ručníky, televizi, taky pračku (koho by bavilo to pořád tahat sem a tam), tím pádem taky další prádlo. Nakonec i tu myčku pořídíte, protože máte přeci chalupu od toho, abyste si odpočinuli a ne stáli hodiny shrbení u dřezu s nádobím.

2. Tímto tempem ale brzy zjistíte, že byť živitel vydělává celkem slušné penízky, váš bankovní účet se tak jaksi pořád drží u dna. No, jak by se taky nedržel, když ta chalupa je mrcha nenažraná (mj. pojistka, elektrika, dřevo do krbu a pak, to byste nevěřili, co hřebíků, hmoždinek, vrutů, šroubů, klíčů a šroubováků schramstne). Navíc, když už ji máte, musíte přeci chalupařit, tzn.. přistavovat, renovovat, předělávat staré a taky předělávat to nové, co se napoprvé příliš nepovedlo.

Takto jsme začínali. Zatím jsme měli hotovou jen novou střechu, ale na druhou stranu taky nově rozbitý plot. Ale jasné přeci je, že na zimu musíte udělat zásoby dříve, ať se vám chce či nechce.

3. Dále: máte neuvěřitelný zmatek v proviantu. Třikrát si říkáte, že potřebujete koupit krupicový cukr a třikrát jej omylem zakoupíte do bytu, nikoli na chalupu, kde si pak sladíte čaj cukrem moučkovým.

4. Po nějaké době vás utahávají ty páteční odjezdy, balení, nákupy na víkend, na chalupě zase vybalování, v zimě zatápění, uklidňování utahaných dětí. Vyhřívání promrzlých postelí.V neděli večer už chytáte depku z toho, že večer zase balíte. A o oněch nedělních večerech v bytě ani nemluvě. Manžílek se pak už raději vytrácel na jedno pivko, protože klopýtat o bedýnky jablek, dělat večeři a následně uspávat děti, by jej - po té hodinové cestě autem v kolonách podobně postižených Pražáků - dorazilo.

5. Taky se nikam moc nepodíváte. Chalupa vás drží u sebe jakýmsi kouzelným poutem šeptajícím vám: "Když už mě máte, tak si mě užívejte, co by za to jiní dali." Tak si užíváte - stále tamtéž.

Každý musí přiložit ruku k dílu, aneb, co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš....

6. Sehnat kvalitního zedníka je dnes skoro NEMOŽNÉ. Ke konci našeho chalupaření jsme měli opravdu velkou smůlu. Jen si vemte zedníka Honzu K. Mezi prkny v garáži narozdíl od ostatních soukmenovců našel aspoň tu vodováhu. Bohužel až po dostavbě zdi jsme zjistili, že bublinku v ní
nenašel. Jednou jsem mu nechala dva tisíce na písek a domluvila se, že ve tři hodiny jej přivezou, ať jim to zaplatí. Ve tři hodiny volal řidič s pískem, že zedník nikde. A co bylo ještě horší, po penězích taky ani vidu a slechu. Dostavil se za tři dny, kdy mu patrně došly ty dva tisíce. Znovu jsme mu uvěřili a řekli, že si to musí odpracovat (my blbci jej platili v hodinové mzdě). Takže práci, kterou bych já udělala za den patlal týden.

Ještě štěstí, že manžel je kliďas a "rozčiluje" se tak, že mlčí.

7. Když chodíte do práce, máte děti ve školce, či školou povinné, užitek z chalupy se rovná týdnům vaší dovolené (kromě víkendů). Pokud ještě nemáte ochotnou babičku s dědou, kteří pohlídají vnoučata o prázdninách, užitek se dělí dvěma.

Jestli přesto toužíte po tom všem krásném, co chalupa nabízí, nastěhujete se na ní raději natrvalo. Dům na hezkém místě nabízí přitom většinu toho hezkého bez neustálých velkých oprav, bez cestování tam a sem.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa


Komentáře

1 misule misule | 14. listopadu 2008 v 22:13 | Reagovat

Co takhle si procvičit učivo 3 třídy základní školy, skloňování podstatných jmen......Byt, bydlíme kde? To máte přemýšlení na dlouhé večery, potom, až přijdete ze stavby.

2 Zdeňka Zdeňka | 15. listopadu 2008 v 10:59 | Reagovat

Zapomněl(a) jste za 3 napsat tečku. Správně je 3. třídy.

3 misule misule | 2. prosince 2008 v 20:40 | Reagovat

Výborně, máte jedničku. Takže pilně studujte dál, máte co dohánět. Je třeba se těšit z maličkostí.

4 Zdeňka Zdeňka | 5. února 2009 v 11:16 | Reagovat

Buhužel, váš výstup zde skončil velkým propadákem. Moje rada: když už někoho chcete kritizovat za gramatiku, měl byste si alespoň dát záležet na tom, abyste v poměrně krátké větě nenapsal tak velkou chybu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama