Zajímají vás zkušenosti se stavební firmou S.I.P Beroun? Pište na soul176@seznam.cz

Jaký dům?

21. října 2008 v 9:02 | Zdeňka |  Projekt
Každý by rád postavil dům podle svých představ. Bohužel nakonec musíte udělat desítky ústupů a kompromisů, a to především z finančních důvodů. Kdybychom měli neomezené zdroje, určitě bych chtěla dům podsklepit. Jenže to je investice kolem milionu. Samotný užitek sklepa za to podle mě nestojí.


Můj tatínek to ale vidí jednoznačně, stavět dům bez sklepa je podle něj nerozum, co když začne válka? Kam se potom schováme v případě jaderného útoku? Tím mě dostal, nad tím jsem do té doby nepřemýšlela. No, ale kdybychom měli investovat do pořádného betonu, systému filtrací vzduchu, vody, komunikačního systému a zásob jídla, které bych musela neustále doplňovat, tak bychom postavili protiatomový kryt a na dům by už jistě nezbylo. Tak na to raději nebudu myslet.
V přízemí bude jedna větší technická místnost, kde najde místo plynový kotel, bojler, nádrž k solárnímu systému, výlevka, mop atd. Projektant místo technické místnosti navrhoval šatnu, což by se mi taky líbilo, ale představa, že bude v koupelně trůnit plynový kotel a zásobník na vodu, já se tak budu muset vzdát sprcháče, mi nepřišla nejlepší. Takže místo na šaty a boty se bude muset najít v zádveří.
Koupelna v přízemí byla také tak trošku třecí plochou mezi mnou a manželem. Zatímco já bych si dole dokázela představit koupelnu typu "B" - tedy jen sprchový kout a umyvadlo, manžel trval na vaně. No nakonec to tak zůstalo. Pravdou je, že Petr se ráno naloží na půl hodiny. V bytě kvůli tomu zablokuje koupelnu a ještě k tomu všechny probudí. Mysleli jsme také na místnost pro hosty (manžel ji přezdívá hajárna - asi tam taky bude občas hajat). Jak zde v jednom komentáři podotkl Mirek Světlík, člověk nikdy neví, jak na tom časem bude. Určitě není taky nic příjemného škrábat se se zlomenou nohou po schodech. To by z toho taky nakonec mohly být zlomené nohy dvě. Takže to bude i taková záložní místnost na stáří :-)).
O kuchyně jsme se tady již podrobně zmiňovala. Vedle ní našla pod schody místo také spížka. Z obýváku budou francouzská okna umožňovat východ na terasu a zahradu. Terasa by podle mě měla být zastřešená, u jihozápadní strany domu průsvitnými deskami, které budou propouštět světlo.
V patře budou dva dětské pokoje (samozřejmě stejně velké, aby se děti nehádaly) s šatnami. jedna malá ložnička, kterou ale asi přejmenuji na komoru, kutlošek, žehlírnu. Původně to měla být naše ložnice, ale nakonec si manžel prosadil velkou místnost nad garáží, kde má být zpočátku ložnice (40 m2 - hrůza). Proti tomu jsem dlouze brojila, protože mi to přišlo jako šílené mrhání peněz, navíc se tak dům poněkud nafoukl, co se týče podlahové plochy.
Pravdou ale je, že se ta ložnice může stát malou garsonkou, potřebnou v době, kdy děti budou dospělé, budou studovat atd. Každý z nás si asi pamatuje na dobu, kdy ještě bylo fajn bydlet u rodiči, ale přeci jen už toužil zkusit si žít podle svého. Takže v místnosti pamatujeme na instalace, aby se tam dala zřídit i malá kuchyňka. No ale uvidíme, zda toho děti vůbec využijí.
Nesmím zapomenou na půdičku, na níž se poleze z té žehlírny. Myslím, že to bude to nejbáječnější místo pro děti. Aspoň já, když jsme byla malá jsem po takovém místě, zvoucímu k dobrodružství, schovkám a tajemnostem, toužila.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Alfons Alfons | 18. února 2009 v 7:09 | Reagovat

V galerii "Půdorysy" nejsou proboha jenom půdorysy! Šmarja pano, kdo to píše!

2 Kuku Kuku | 18. února 2009 v 15:03 | Reagovat

Proboha, to je vážně strašnýýýýýýý průšvih!! Možná by to chtělo Alfonsi zavolat na nějaké ministerstvo ne?  Že je tam toho v té rubrice víc, než Alfons dokáže připustit :-)

3 Ajulci Ajulci | 20. února 2009 v 6:31 | Reagovat

Ha, ha, ha, ha, ha...

4 Ajulci Ajulci | 20. února 2009 v 6:43 | Reagovat

A propo. To, že se někdo vyjádří k tvému nesprávně uváděnému pojmu bys měla brát jako pozitivní připomínku a pouze změnit název galerie třeba na "nákresy", "pohledy" apod. Ale jestli to dobře chápu, jsem já debil, že se ti opovažuju na to upozornit nejseš debil ty, že holt se prostě sereš do věcí, kterým nerozumíš. Samozřejmě jsem zvolila pseudonym, jelikož my bylo jasné, že když se uvedu jako ajulči, jak mě znáš ze seznamu, bude to bráno jako provokace už jenom proto, že pár konfrontací proběhlo (i když já se domnívám, že vcelku pozitivních - výměna názorů u takovéto problematiky jenom prospěje a většinou je plodná). Ze zvědavosti jsem se podívala na tvůj blog (od čeho ho potom máš, když tě ta návštěvnost tak sere). IP adresu si také zjišťuji, když mě to zajímá, ale vzhledem k tomu, že jsem první odhalený hříšník je to prostě tím, že ve své samolibosti nedokážeš snést ani oprávněnou kritiku. Jinak díky za psychologický rozbor. Kdybys byla chlap, řekla bych, že si "něco" kompenzuješ, takhle ovšem musím držet hubu :-)))

5 Evlyn Evlyn | 20. února 2009 v 9:01 | Reagovat

Pozitivní připomínka se ale dá taky taky napsat nějak slušněji než "V galerii "Půdorysy" nejsou proboha jenom půdorysy! Šmarja pano, kdo to píše!" :-)  Pak by  i pravděpodobně byla přijata pozitivněji...

6 olda olda | 5. března 2009 v 10:23 | Reagovat

nojo, nekdy se stane (kdo pise vsemi deseti vi), ze prispevek je napsan a odeslan predtim, nez se nad nim pisatel zamysli.. a k tomu jeste ruzne zivotni situace pisatele, nalada.. a prispevek "za ramecek" je na svete :)

7 Mirek Mirek | E-mail | Web | 15. listopadu 2011 v 14:27 | Reagovat

Tady se mi líbí... ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama